ما هیچگاه فراموش نمی کنیم که، هر نمونه در آزمایشگاه، گویی یک زندگی است که در دستان ما قرار دارد...
هپاتیتهپاتیت

هپاتیت:

بهترین راه در امان ماندن از عواقب هپاتیت ، پیشگیری از آن است. هپاتیت یعنی التهاب کبد که در میان مردم به نام  یرقان مشهور است ،مهمترین عوامل ایجاد کننده این بیماری ویروس ها هستند .

هپاتیت A

دوره کمون بیماری 15 تا 45 روز بوده و انتشار بیماری عمدتآ از طریق مدفوعی،دهانی است این بیماری یرقان همه گیر نیز نامیده می شود. بیماران منبع اصلی انتشار عفونت هستند و بیماری از طریق آب و مواد غذایی آلوده،دست آلوده،لوازم آلوده ی بیمار(ظروف) قابل انتقال است. ویروس به مدت یک تا دو هفته پیش از آغاز بیماری وتا چهار هفته پس از بیماری از طریق مدفوع دفع می شود که خطر انتقال به دیگران وجود دارد .

راههای پیشگیری ازهپاتیت A
 1_رعایت بهداشت فردی، شامل شستن دستها قبل و بعد از غذا خوردن

2_ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات قبل از مصرف

3_ضد عفونی کردن وسایل بیمار

4_دفع بهداشتی فاظلاب جهت جلوگیری از آلودگی آب،میوه ها،سبزیجات و خوراکی ها

هپاتیت B

دوره کمون بیماری 50 تا 180 روز است. بیماری از سه طریق انتقال می یابد

1_ برقراری تماس با فرد آلوده به هپاتیت

2_استفاده از خون و فراورده های خونی آلوده و ابزار آلوده به خون مثل تیغ آلوده،نا خن گیر،قیچی

3_انتقال به کودک قبل و حین زایمان

گروههایی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند پزشکان،جراحان،پرستاران،کارکنان بخش دیالیز و آزمایشگاه و معتادان تزریقی هستند سایر افراد در صورت عدم رعایت بهداشت فردی در معرض خطر هستند در خون،ادرار و مایعات بدن وجود دارد

ناقلین هپاتیت B

ناقل به کسی گفته می شود که ویروس بیش از 6 ماه در خونش وجود داشته باشد.حال عمومی خوبی داشته و در بررسی آزمایشگاهی اختلالی در کار کبدشان مشاهده نشود در چنین شرایطی ویروس به صورت مسالمت آمیز در داخل بدن وجود داشته ولی آسیبی به کبد وارد نمی کند درمانی جهت ناقلین وجود ندارد و از آنجایی که عملکرد کبد آنها خوب است نیازی به درمان وجود ندارد.

 ناقلین برای بررسی وضعیت کار کبد،معاینات و انجام آزمایش هر 6 ماه یکبار به پزشک باید مراجعه کنند کلیه ی اعضاء خا نواده(همسر،فرزند،پدر،مادر،خواهر،برادر.....) که در یک مکان با ناقلین زندگی می کنند باید علیه هپاتیت B  واکسینه شوند واکسن هپاتیت B در سه نوبت تزریق می شود و فرد تا 10 سال ایمن می شود ناقلین باید سعی کنند از وسایل و لوازم شخصی مثل مسواک،ریش تراش،ناخن گیر،قیچی به صورت مشترک استفاده نکنند ناقلین می توانند مثل بقیه مردم زندگی کنند ،ورزش کنند. خوشبختانه تماس های عادی و روزمره نظیر دست دادن،کار کردن در یک اتاق،معاشرت با دوستان،همکلاسی ها و افراد فامیل خطری برای دیگران ندارد نا قلین می توانند ازدواج کنند ولی همسر آنها باید بر علیه بیماری واکسینه شده و از تاثیر مثبت واکسن باید مطمئن شوند.

هپاتیت C

دوره کمون بیماری 60 تا 300 روز است بیماری از راههای خون،فر اورده های خونی آلود،تز ریقات و ابزار آلوده و همچنین از مادر به جنین سرایت می کند

این بیماری بیشتر در بین معتادان تزریقی شایع است. هپاتیت حاد ویروسی, بوسیله یکسری ویروس ایجاد و به نامهای هپاتیت A, هپاتیتB, هپاتیت C و هپاتیت D خوانده می شود. این نوع از هپاتیت یک عفونت شایع ویروسی است که می تواند خطرناک هم باشد, بدن را درگیر کند و منجر به التهاب و از بین رفتن بافت و عملکرد طبیعی کبد شود.

علائم ابتلا به هپاتیت در تمامی انواع آن مشابه است به این صورت که اول علائم عمومی مثل بی اشتهایی ,ضعف, خستگی, تهوع ,استفراغ و درد مبهم در قسمت فوقانی و راست شکم بروز می کند. گاهی در این مرحله تب هم وجود دارد. بعد از این مرحله زردی پیش رونده بروز می کند که ملتحمه (پرده داخلی چشم),مخاط ها و پوست تمام بدن زرد می شود.

از آنجایی که در قرن حاضر ایدز و هپاتیت B دو بیماری لاعلاج هستند باید به آنها توجه بیشتری کرد. زیرا ویروس ایدز در خارج از بدن تنها ?? ثانیه زنده می ماند اما ویروس هپاتیت Bدر خارج از بدن ? الی ? ساعت زنده است. از این رو احتمال آلودگی به این ویروس بیشتر خواهد بود. اما نکته مهم اینجاست که اگر درمانی برای این دو بیماری نیست اما برای بیماری هپاتیت B واکسن هایی در سه نوبت وجود دارد که انسان را از این بیماری خطرناک مصون می سازد.